NEDEN CLA?

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi, fiziksel ve zihinsel fonksiyonların sürekliliği için yeterli ve dengeli beslenmesi bir zorunluluktur. Bu noktada, tüketilen gıdanın tipi ve miktarı önemli bir rol üstlenir. Bu bakış açısı, sporcu ve sedanter tüketicileri sağlık üzerine olumlu etkileri olan ve fonksiyonel bileşenler içeren gıdalara yöneltmiştir. Bu gıdalardan biride Omega-6 yağ asididir Konjuge linoleik asit ya da bilinen adıyla CLA’dır. 

CLA’yı Yakından Tanıyalım mı?

Çoklu doymamış konjuge yağ asitlerinin doğal kaynağı diyetsel linoleik asidin mikrobial izomeridir. CLA mandıra ve sığır işkembelerinde endojen olarak bulunur. Başta süt ürünleri olmak üzere besinlerde doğal olarak bulunmaktadır. İnek sütü türevleri CLA içeriği açısından, hayvanın beslenme şekline göre farklılık gösterir. Mera ve otlaklarda beslenenlerde yüksek, çimle beslenenlerde düşüktür. Günlük olarak tüketilen besinlerden diyet CLA’sının büyük bir kısmını sığır eti oluşturur. Peynirlerde 3.59–7.97 mg CLA/g yağ aralığındadır. CLA’yı çok tüketilen bir supplement yapan özelliklerinden biri de yağ yakımını ve yeni kas oluşumunu desteklemesidir.

CLA Hakkında Bilmediklerimiz

Hepimiz CLA’yı yağ yakıcı takviye gıdası olarak öğrendik. Vücudumuza sağladığı faydalara da göz atalım.

Metabolizmanızı hızlandırabilir: Özellikle hipotiroidi gibi metabolizmanızın yavaşlamasına neden olan bir rahatsızlığınız varsa, CLA desteğinden bu sorununuzu çözmede yararlanabilirsiniz.

Vücut yağınızın azalmasını sağlayabilir: Yapılan çalışmalarda CLA desteğinin yağların kullanılmasını sağlayıp depolanmalarını önleyerek vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğine işaret eden bulgular var.

Kas gücünüzün gelişimini destekler: Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan kaslarınızın güçlenmesi ile daha çok yağ yakar, daha kolay kilo verirsiniz.

Kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi azaltabilir: CLA desteğinin HDL (iyi) kolesterolü yükseltip, LDL (kötü) kolesterolü azalttığını gösteren bulgular var.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile enfeksiyonlara daha az yakalanırsınız. Vücudunuz serbest radikallerle daha kolay savaşır ve tümör oluşumunu destekleyen etkenleri vücudunuzdan daha kolay uzaklaştırırsınız.

Osteoporozdan korunmanızı sağlar: Özellikle menopoz döneminden sonra oluşan kemik mineral yoğunluğundaki azalmayı CLA desteğinin geciktirebileceği ileri sürülmektedir.

Hücrelerde insülinin kullanılmasını kolaylaştırır: CLA şeker hastalarında ve şişmanlarda sık görülen insülin direncini azaltmada ve yüksek insülin düzeylerini dengelemede etkili olabilir. Şekerin hücre içine girip kullanılmasını sağlayarak kan şekerinin ayarlanmasını kolaylaştırabilir.

Unutmamız gereken ise CLA’nın vücudumuzda ki besin desteği adı altında ki oynadığı rollerin azımsanmayacak kadar çoğunlukta olduğudur.